Tarot je obvykle 78 kariet rozdelených na Veľkú Arkánu a Malú Arkánu, pričom Malá Arkána sa delí ešte na 4 priebežne číslované sady rôznych znakov, ktoré predstavujú rôzne sily v ľudskom živote. Najčastejšie sa tarot používa na veštenie – čo je však jeho najmenej vhodné nasadenie… Oveľa rozumnejšie funguje ako náš poradca, ktorý nám ukazuje problémy v našom živote a šance, ako z nich vykorčuľovať. Vtedy ho však potrebujete mať po ruke vždy, keď máte otázku – a nie bežať ku veštici, ktorej kvalitu nedokážete zistiť! A tak sme pri prvom bode: každý bosorák by mal mať svoj vlastný balíček tarotov.
Vyberáme si najvhodnejší tarot
To, s akými kartami budeme pracovať, do vysokej miery závisí od toho, nakoľko intuitívni sme a čo pomocou tarotu chceme dosiahnuť.
Začnime dosahovaním:
- taroty potrebujeme na tarotové kúzla – vtedy je najlepšie mať taký druh kariet, ktorý čo najlepšie odráža pôvodnú symboliku tarotu (možno najvhodnejší je z tohto pohľadu Rider-Waite alebo Pictorial Key Tarot)
- taroty potrebujeme na našu cestu životom ako osobné orákulum – vtedy do hry vstupuje otázka, nakoľko sme intuitívni.
Prečo je intuícia dôležitá? Lebo tarot sa dá vykladať dvoma rôznymi spôsobmi:
Ak nemáme vysokú fantáziu a karty k nám „nehovoria“, bude lepšie pridŕžať sa pôvodného významu kariet. Vtedy je vhodnejšie naučiť sa symboliku a používať karty, ktoré ju čo najpresnejšie zobrazujú (teda Rider-Waite). V takomto prípade nám stačí na kartu pozerať a z prvkov, ktoré sú na nej zobrazené, si už vieme odvodiť jej presný význam.
Čo do významu kariet je väčšina tarotov budovaná na Rider-Waite tarote – ale dajme si pozor, aby aj obrázky kopírovali jeho symboliku. Existujú taroty, ktoré to robia pomerne presne: spomínaný Pictorial Key Tarot, Sharman-Caselli tarot, Simply Tarot či „upravené“ verzie Rider-Waite tarotu ako Universal Tarot alebo Universal Waite. Potom sú taroty, ktoré sa zakladajú významovo na Rider-Waite tarote, ale zavádzajú do kariet svoje vlastné odchýlky – u nás obľúbený Zlatý tarot od Cira Marchettiho je napríklad nádherne ilustrovaný, ale význam niektorých kariet je obrátený do protikladu a Veľká Arkána je uňho krásna, ale skôr schématická. Takisto nádherný Manga Tarot sa dá veľmi ľahko čítať podľa obrázkov, len nie s pôvodnou tarotovskou symbolikou… Ja najčastejšie používam Revelations Tarot, ktorý má „dvojhlavé“ karty, takže kartu čítate buď v jej normálnom význame, alebo v „prevrátenom“ – ak sa vo výklade vyskytne hore nohami. Obsah kariet síce môžete jasne odčítať od symbolov, ktoré používajú, ale významovo sa už od Rider-Waite tarotu odchyľujú.
No a potom je tu obrovská skupina kariet, ktoré sa tvária ako taroty, ale časť symboliky majú svoju vlastnú: Tarot Lenormand kombinuje taroty a karty slečny Lenormandovej, wiccánske taroty ako Sensual Wicca zavádzajú zasa wiccánske poňatia a celkom premenili význam niektorých kariet v Malej Arkáne a to isté platí pre Fairy Ring Oracle a pre Tarot of the Elves. U týchto tarotov sa nemôžete spoľahnúť na to, že ich budete môcť využiť v tarotových kúzlach, ale ako orákulum ich môžete používať bežne – len sa riaďte skôr Malou Bielou Knižkou (MBK), ktorá je pri nich priložená, nie bežnými tarotovými významami.
Ak ste však skôr intuitívny „čítač“, nemusíte sa vôbec zapodievať symbolikou a presnosťou tarotu. Vtedy je dôležité, aby k vám karty „hovorili“ – aby vám ich obrázky pripomínali nejaké príbehy. Tu sa už ťažko radí, aký typ kariet si treba vybrať – najlepší poradca je vaša vlastná fantázia. Pozrite si obrázky na kartách a vyberte si ten balíček, ktorý vás oslovuje najviac. Dajte si pritom pozor na jedno – u niektorých tarotov má Veľká Arkána nádherné obrázky, ale Malá Arkána býva len schématická (napr. China Tarot alebo keltsky inšpirovaný Sacred Circle). Tomu, kto číta podľa Rider-Waitea, to nevadí – pozná význam a vie si ho domyslieť. Ak však čítate intuitívne, dajte si pozor na to, aby ste mali plne ilustrovanú Veľkú i Malú Arkánu!
No a ešte jedno varovanie na záver: nie všetko, čo sa volá „tarot“, skutočne aj je tarot… Napríklad Oshov Zen-tarot je orákulum (t.j. veštiace karty), ale nie je to tarot. Nemôžete ho použiť na tarotové kúzla, ale rozhodne vám bude verným a múdrym sprievodcom pri vlastnom rozvoji.
Taroty pre „lenivých“
V poslednom čase sa začali „nosiť“ aj taroty pre ľudí, ktorým sa nechce učiť význam kariet naspamäť. Žiaľ, našinec sa k nim ťažko dopracuje 🙁 … Výborný je Do It Yourself Tarot (už ho predávajú pod názvom Tell-me tarot, vydali ho U.S. Games v roku 2008 a viac obrázkov z neho nájdete tu). Samozrejme, s jednou výhradou – je v angličtine.
A to nás privádza k myšlienke urobiť si svoj vlastný tarot. Pripúšťam, význam to má len pre intuitívnych „čítačov“. Jednoducho si zoženiete obrázky (ja najradšej „vykuchávam“ Eurotelevíziu), naskenujete si ich, v počítači skombinujete, zoradíte do hárkov, necháte si ich vytlačiť a zalaminovať a rozstriháte hárky na jednotlivé karty. Je jedno, koľko kariet budete mať – už s dvadsiatimi sa dajú robiť celkom pekné výklady! A výhodou je, že ste si vybrali presne také obrázky, ktoré vám rozprávajú príbehy.